Другого грудня відбулося чергове засідання робочої групи Коростенського району щодо чорнобильського питання, участь в якому взяли народний депутат України Володимир Арешонков та Овруцький міський голова Іван Коруд. Як зазначив Володимир Юрійович, декілька тижнів тому Верховна Рада прийняла законопроєкт про державний бюджет України на 2025 рік, в якому, на його думку, є декілька суперечливих норм, що викликали незадоволення у людей, які мають статус постраждалих від чорнобильської катастрофи.

чорнобильці

АВТОР

Тетяна КОВАЛЬОВА

РУБРИКА

Актуально

ДАТА ПУБЛІКАЦІЇ

2 грудня 2024 р.

«Одна з цих норм це 1600 грн як еквівалент прожиткового мінімуму для виплат за рішеннями суддів. Так було минулого бюджету і по прирівнених доплатах до мінімальної зарплати. В цей держбюджет внесли аналогічно зміни  по прожитковому мінімуму. Таким чином, чорнобильці, отримуючи два прожиткових мінімуми, могли розраховувати на доплати в 3200 грн. Але я особисто, і ще декілька депутатів подали поправки з тим, щоб зупинити цю норму. Однак, коли голосували за ці поправки, їх ніхто не підтримав. Тож ця норма 1600 грн була врахована в проєкті держбюджету.

Друга позиція в мене викликає дуже велике обурення: запропоновано трактувати статтю 8-му державного бюджету Кодексу як таку, де виписана норма до завершення воєнного стану в Україні, тобто на 2025 рік встановити доплати громадянам, які проживають на забруднених територіях, в розмірі 2361 гривня», – пояснив Володимир Арешонков.

Виявляється, 2361 гривня – це мінімальний розмір прожиткового мінімуму для окремої категорії громадян. Оскільки законопроєкт був прийнятий, ці норми вступають в силу.

«Ці дві норми вже суперечать одна одній, тому, мені здається, що громадяни тепер звертатимуться до судової гілки влади, адже законодавча своє слово сказала», – продовжив Володимир Арешонков.

Крім цього, доплата у 2025 році на період дії воєнного стану усім непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного обов’язкового відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали в одній з цих зон станом на 26 квітня 1986 року та по 1 січня 1993 року.

В свою чергу, як зазначив міський голова Овруча Іван Коруд, на території Коростенського району, зокрема у кожній громаді, проживає найбільше учасників Чорнобильської катастрофи, ліквідаторів, потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.

«Що стосується 2025 року: на сьогодні у нас немає жодної інформації. Взагалі, судове рішення виконується до змін в законодавстві, на які посилався суд у своєму рішенні. Якщо ж вносяться зміни до законодавства, в подальшому застосовується інше законодавство. Але я не можу коментувати, що буде у наступному році, адже ми поки не отримували жодних роз’яснень. Сьогодні ще діємо станом на грудень, тож у грудні всі пенсіонери отримають розрахунок із мінімальної заробітної плати 1600 грн, і прожитковий мінімум, якщо є рішення суду, застосовується те, що визначено законом, тобто розмір прожиткового мінімуму», – пояснила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України Світлана Антонюк.

Як наостанок зазначив народний депутат України Володимир Арешонков, він і надалі продовжуватиме дискутувати, шукати спільні шляхи для того, як рухатись далі, аби максимально зберегти для чорнобильців ті пільги, які передбачені діючим законодавством.