Нещодавно Кабінет міністрів ухвалив постанову щодо доплати у 2025 році непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у Чорнобильській зоні. Згідно із рішенням уряду, сума становитиме 2361 грн, тобто мінімальний розмір прожиткового мінімуму для окремої категорії громадян.
АВТОР
Валерія БАРАНОВСЬКА
РУБРИКА
Актуально
ДАТА ПУБЛІКАЦІЇ
10 січня 2025 р.
У четвер, 9 січня, в міській раді вкотре відбулося засідання робочої групи Коростенського району щодо чорнобильського питання. Головною метою було дізнатися як саме організовуватимуть доплати для пенсіонерів-чорнобильців у поточному році.
У засіданні взяли участь міський голова Овруча Іван Коруд, секретар Коростенської міської ради Олександр Олексійчук, заступник міського голови Коростеня Олександр Синицький, а також по відеозв’язку вперше до обговорень доєдналися представники Пенсійного фонду України, Виконавчої служби Житомирщини, Мінсоцполітики, зокрема перший заступник міністра соціальної політики України Дарина Марчак та народний депутат України Володимир Арешонков.
Дарина Марчак наголосила на тому, що основним завданням наразі залишається відновлення соціальної справедливості. У такому разі було прийнято рішення переглянути нарахування пенсійних доплат, щоб кошти отримували лише ті громадяни, які справді постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а не ті, хто переїхав до забрудненої зони для отримання пільг.
«Дуже важливо розуміти, що все, що робить уряд – не спрямовано проти когось, а, насамперед, на відновлення справедливості соціальної підтримки громадян. Інтерес Міністерства соціальної політики – забезпечувати баланс інтересів громадян України з урахуванням обмеженого фінансового ресурсу», – зазначила перша заступниця міністра соціальної політики.
Хто має право на доплати
Під час засідання було з’ясовано те, що у 2025 році доплати отримуватимуть лише ті особи, які проживають у зоні радіаційного забруднення та не змінювали своє фактичне місце проживання з 1 січня 1993 року. Також особа повинна мати посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС. Таким чином, громадяни, які вселилися у чорнобильську зону добровільно або ж спеціально, доплат більше не отримуватимуть. До речі, мова йде лише про другу і третю зони.
За даними Марчак, до кінця цього тижня Пенсійний фонд проводитиме верифікацію пенсійних справ громадян, які претендують на отримання доплат. Перевірка включає підтвердження статусу потерпілого і постійного проживання в зоні забруднення. Якщо інформація про громадянина відсутня в державних реєстрах або виявлено факт зміни місця проживання після 1993 року, виплата доплат припиняється.
«Ми звернули увагу на те, що у 1990-х роках відбувалася зміна паспортів, у зв’язку з якою значна кількість осіб не зможе підтвердити, що у період з 1986 по 1993 рік проживала у зоні ураження. Саме тому було прийнято рішення приймати до уваги дані з 1993 року і якщо немає інформації про зміну місця проживання, ми робимо висновок, що особа проживала на цій території з 1986 до 1993 року. Якщо громадянин вселився у зону ураження після 1993 року, доплат не буде. Більше того, будь-які документи, які приноситимуть люди і не буде підтвердження реєстрових даних, вони не будуть враховуватися», – наголосила Марчак.
Заступниця начальника Пенсійного фонду в Житомирській області Світлана Антонюк підкреслила, що для осіб, у яких є наявна інформація про не виїзд із другої або третьої зони із 1 січня 1993 року, то цим категоріям вже встановлена доплата у розмірі 2361 грн.
«Наразі нарахування пенсій у нас уже проведено, і з 9 січня ми розпочинаємо виплати пенсій з урахуванням норм статті 45 про держбюджет на 2025 рік», – заявила Світлана Антонюк.
Для тих, хто, наприклад, змінював вулицю, але не виїжджав із чорнобильської зони, перевірка триває і доплати надійдуть пізніше.
«Якщо у реєстрах наявні не повні дані, можна звернутися до реєстратора, щоб цю інформацію виправили. Потім ми ще раз візьмемо інформацію з реєстрів і доплатимо цим людям. Наразі основний етап перевірки пройдено, але ще будуть додаткові», – підкреслила керівник Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Олена Охріменко.
Проблема з пенсіями ліквідаторів аварії на ЧАЕС
На засіданні увагу також приділили пенсійним доплатам ліквідаторам аварії на ЧАЕС. За даними Мінсоцполітики, ліквідатори без встановленої інвалідності отримують пенсію за віком в 2,5 рази менше порівняно із ліквідаторами з інвалідністю (інформація станом на 01.01.2024), і в 2 рази менше, ніж особи, які отримують надбавку за проживання в зоні радіаційного забруднення.
Таким чином середній розмір пенсій на 1 січня 2024 року для потерпілих становив 6566,39 грн, а для ліквідаторів ЧК 6764,42 грн. Для тих, хто отримував надбавку за проживання в зоні забруднення – 13473,44 грн, а для ліквідаторів з інвалідністю ЧК 16931,21 грн.
У зв’язку з цим Міністерство соцполітики розробляє законопроєкт, який передбачає збільшення пенсійних виплат для ліквідаторів.
«Там один із блоків стосується забезпечення гідної пенсії для ліквідаторів ЧАЕС. За пропозицію ліквідаторів, було визначено те, що, якщо ми зараз приберемо тих людей, що просто живуть в одній області, а в іншій зареєструвалися, щоб отримати цю доплати. Ми зекономлений ресурс спрямуємо на ліквідаторів і зробимо додаткові оплати. Там виходить близько 4500 грн для ліквідаторів, які були після накриття саркофагом, та близько 6000 до закриття саркофагом», – пояснила Дарина Марчак.
Наступні кроки
Володимир Арешонков заявив, що у постанові уряду йдеться про те, що до 15 січня 2025 року уряд має провести нараду разом із представниками судової гілки влади, аби розібратися більш детально.
«Нарешті уряд прийняв певний план роботи», – зауважив народний депутат.
Таким чином у вівторок, 14 січня, пройде ще одне засідання робочої групи, де продовжать обговорювати нагальні питання щодо чорнобильських доплат для пенсіонерів, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та проживають на території забрудненої зони. За деталями слідкуйте на нашому сайті та у соціальних мережах.