Все частіше ми читаємо в новинах про те, що українські оборонці, після тривалого перебування у російському полоні, під час обмінів повертаються додому. На щастя, під час останнього обміну гарна звістка про повернення своїх 10-х захисників надійшла і до Коростенської громади. Тож про те, як правильно спілкуватися з людьми, які пережили полон, журналістам Коростеньмедіа розповіла психолог-волонтер Центру життєстійкості Наталія Єрмак.

психологічні поради коростень

АВТОР

Тетяна КОВАЛЬОВА

РУБРИКА

Актуально

ДАТА ПУБЛІКАЦІЇ

27 травня 2025 р.

«Якщо говорити про поради психолога, то їх може бути декілька основних, яких варто дотримуватися у спілкуванні з тими, хто повернувся з полону. Перш за все, приділяти повагу у будь-якому випадку, по-друге – коректне спілкування, тобто ми забуваємо слово військовополонений і перефразовуємо, що ця людина звільнена з полону, це суттєво. Важливою порадою є той момент, що ми не розпитуємо про те, що ця людина переживала, що з нею відбувалося. В тому випадку, якщо людина сама про це говорить, ми слухаємо, але не задаємо питань – використовуємо техніку так званого активного слухання», – розповідає пані Наталія.

Дуже важливо у спілкуванні з тими, хто пережив полон, проявляти розуміння до будь-яких його емоцій, проявів, переживань. Не лякатися, не боятися, не давати надмірну реакцію на його дію або слова.

«Хочу також зазначити про те, що важливим є спілкування не тільки з військовополоненими, а й з членами їхніх родин – підтримка, коректні вислови. Шкідливою є надмірна опіка, що особливо стосується людей, які довго не бачили своїх рідних. Основна рекомендація – дати спокій, час на переосмислення, прийняття того, що вони в безпеці».

Зі свого боку журналісти Коростеньмедіа поспілкувалися і з дружиною військовополоненого, волонтеркою Центру життєстійкості Юлією Брит, чоловік якої знаходиться в полоні вже 3 роки 3 місяці та 4 дні. Юля зазначає, що підтримка психолога вкрай важлива і для тих, хто чекає з полону.

психологічні поради коростень1

«Скажу з власного досвіду – важко бути одному, адже в тебе ціла купа інформації, іноді це юридична інформація, іноді треба мати інформаційну гігієну, і тобі дуже важко з цим впоратися. Тому без підтримки психолога неможливо самому пройти цей шлях, тому що ти занурюєшся в себе і далі не знаєш, як комунікувати з бригадою, координаційним штабом тощо».

Якщо ви раптом не знаєте, як поводити себе з тими, хто повертається з полону або ж військовослужбовцями, варто проконсультуватися з фахівцем для того, щоб не нашкодити. Для цього можна звертатися до Центру життєстійкості, який функціонує на базі Червоного Хреста. Зокрема в Центрі працюють два психологи та фахівці соціальної роботи, які можуть вам допомогти з понеділка по п’ятницю з 8-ї до 17-ї години.

«Крім цього, щоп’ятниці о 15:00 у нашому Центрі життєстійкості проходять зустрічі членів сімей військовополонених та безвісти зниклих. Ми запрошуємо всіх, хто має в складі своїх родин ці категорії осіб або ж просто військовослужбовців звертатися до фахівців і просто говорити», – насамкінець додала психолог-волонтер Центру життєстійкості Наталія Єрмак.